۱۳۸٦/۱/۱۳

آداب و رسوم عيد ديدنی - قسمت دوم

این بار سیزده به درتون به در ! یا سیزدهتون در ! یعنی کلاً روز طبیعتتون مبارک ....

 می رسیم به قسمت دوم مراسم به جا آوردن عید دیدنی ! با  توجه به اینکه امروز عید تموم شد و این مراسم عید دیدنون به جا اومد ، ولی با این حال تمام این نکاتی که من می خوام بهتون بگم در عید های آینده و در کل در زندگی تمام شما بسیار مفید واقع خواهد شد !

در پست قبلی نکاتی راجع به میزبان بودن گفتم . البته تجربه ثابت کرده که میزبان بودن هزاران بار از مهمان بودن سخت تره اما با کمی تمرین می تونین از میزبان بودن خود نهایت استفاده رو ببرین . در قسمت اول سعی کردم تا اونجا که ممکنه مهمان آزاری ... ( ببخشید تصحیح می کنم ) مهمان نوازی  کنیم و حدالمقدور کاری کنیم که مهمونامون برای شام و یا ناهار نیان . اما یهو دیدین طی یک سری عملیات انتهاری شام یا ناهار اومدن . در این آیتم ... ( ببخشید اصلاح می کنم ) در این حالت چه باید کرد ؟

با توجه به نسبتی که با مهمان از راه رسیده دارید کارهای مختلفی می شه انجام داد . اگه با مهمون رودروایسی ندارید ، ازشون پول بگیرید و چلوکباب بخرید

اگه باهاشون رودروایسی دارید و این کار ناجوره دو راه داره ! یا طوری رفتار کنید که فکر کنن شما اصلاً شام و ناهار نمی خورین ! یا طوری رفتار کنین که فکر کنن شما غذاتونو خوردین ! یا در راحت ترین حالت پاشین برید غذا درست کنید ! ( خب این که شد ۳ حالت که ؟!  ) خب منم منظورم همون ۳ حالت بود دیگه ...

بر فرض مهمونی بدون هماهنگی قبلی ( چه کار زشتی ) ساعت ۱ بعد از ظهر میاد خونه ی شما . در این حالت یا شما ناهر خوردین یا ناهار قراره بخورید . طرف میاد می شینه وشما ازش پذیرایی می کنین و خیلی خوشحال می شید که می بینینش ... می شینین کنارش گرم صحبت از شط العرب و ملوانای دستگیر شده و صدام حسین و زری خانوم و اینا می گین : خیلی حیف شد چرا ناهار تشریف نیاوردین ؟  این یعنی اینکه تا فردا صبح هم اگه اینجا بشینی ما بهت غذا نمی دیم در این صورت هم کمتر می شینن هم اینکه اگه گرسنه باشن باید برای سیر کردن شیکم زن و بچشون برن یه فکر بکنن !

برای شام هم همین حالت وجود داره . یعنی طرف به قصد شام میاد . شما هم بعد از بحث سیاسی و صحبت کردن راجع به اینکه اخبار راجع به ملوانای دستگیر شده چی گفته و آلبوم جدید حسن تارزان ! و واکسن ایدز و هپاتیت ! میون حرفتون اشاره می کنین به این مساله که ما عادت نداریم شام بخوریم ... یعنی از لحاظ بهداشتی آدم شب نباید شام بخوره که راحت بخوابه ... خانوما دقت داشته باشن که برای اینکه شدت این قضیه مشهود باشه به برنامه ی به خانه بر می گردیم و دکتر مهندسای متخصص تغذیه ی این برنامه اشاره کنن که آره یارو داشت توی به خانه بر می گردیم می گفت شب شام نخورین از لحاظ تغذیه ای خیلی خوبه ! ( این نکته برای خانومایی خیلی خوبه که اصلاً این برنامه رو نگاه نمی کنن و فقط اسمشو شنیدن .. مثل خود من )... اگه می خواین دیگه شدتش فوران کنه از پسر دختر خاله ی عموی دوست پسر خاله ی همسایه ی یکی از همکاراتون بگین که در کلکته دکترای تغذیه از آلمان شرقی داره و گفته توی انگلیس غربی هیچکی شب شام نمی خوره !

و اگه مهمونا از شما زرنگ تر بودن و مجبور شدین بهشون ناهار یا شام بدین .. دیگه ظرفا رو باید بشورن دیگه

یکی از مراسم مهم عید - عیدی دادنه . همیشه سعی کنین ادای آدمای پر مشغله ی بی هواس را در بیارید و یادتون بره که عیدی بدین . و اگه کسی بهتون یادآوری کرد که عیدی بده به این مساله اشاره کنین که : عیده و امسال عیدی ندارم ...

برای اینکه این قضیه برای دوستان و آشنایان نمایان تر باشه و خودشو بیشتر نشون بده ، آقایون در تمام طول ایام عید ریششونو نزنن .

در ضمن اگه بنا شد که عیدی هم داده بشه با توجه به سن و قد و وزن افراد عیدی از ۱۰۰ تومن تا ۱۰۰۰ تومن تقسیم بندی بشه . مثلا اگه یکی ۱۷ سالش بود بهش ۷۲۵ تومن عیدی بدین . این عیدی دادن از لحاظ اقتصادی خیلی مهمه و به حد ۲۰۰۰ تومن  که نباید برسه چه برسه که بخواد از حد ۲۰۰۰ تومن هم بگذره .

+ نکته :: عیدی خیلی مهمه . خودتون همیشه سعی کنین که بدونین طرف مقابلتون چقدر می خواد بهتون عیدی بده اصلاً می صرفه یا نه  مثلاً واسه خاطر یکی دو تومن از تهران پا نشین برین کرج . کلی فقط خرج رفت و آمدتون می شه الکی هیچی هم دستتون رو نمی گیره . دیگه سما و جنوب که بالای ۱۰ تومن باید باشه  در من با به روی کار اومدن اسکناس ۵۰۰۰ تومنی دیگه از پذیرفتن اسکناس های ۱۰۰۰ تومنی و ۲۰۰۰ تومنی معذوریم .

البته برای شمال و جنوب رفتن و عیدی گرفتن هم یکی از دوستان نکته ی خوبی رو اشاره کرد که عیدی هامونو بریزن به حساب ... اینطوری هم خرج رفت و آمد کمتر می شه هم اینکه پول تو بانکه و خرج نمی شه . ( من و این دوستای مخم باید اقتصاددان می شدیم با این همه برنامه ای که چیدیم )

سعی کنین آیفون تصویری حتماً داشته باشین . چون اگه مهمون ناخونده بیاد و شما خوشتون نیاد اون لحظه مهمون داشته باشید درو روش باز نمی کنین . تازه شماره تلفن های مختلف فامیل رو هم داشته باشید که اگه زنگولیدن بهتون شمارشونو ببینین و بشناسین و اگه حوصلشونو اون موقع نداشتین تلفن رو جواب ندین . !

حالا یه موقعی هست که شما می رین مهمونی . این خیلی مهمه

برای ایام تعطیلتون برنامه ریزی داشته باشین . حالا که عید تموم شد اما برای ۱۳ روز عیدتون هم همین طور می تونین برنامه ریزی کنین .. بالاخره بخواین حساب کنین کلی فامیل دور و نزدیک دارید ... چه از سمت پدری چه از سمت مادری . از نزدیکاش شروع کنین . ناهار برید خونه ی خاله شام برید خونه عمه و همین طور این رو در ایام تعطیل ادامه بدین تا برسه به پسر داییه دختر عمه ی شوهر خالتون ! ( بالاخره یه نوع فامیله دیگه . از قدیم گفتن آدم باید همیشه از فک و فامیلاش خبر داشته باشه ) . همین طور اگه ادامه بدین برای کل ایام تعطیل سال برنامه دارید و کلی جای مختلف می رید و کلی بهتون خوش می گذره .

+ نکته :: وقتی که زنگ می زنین خونه ی فامیلتون که بگین فردا می رید خونشون بهشون این مطلب رو با زبون بی زبونی بگین که دیروز چی خوردین که همه بهتون یه غذا رو ندن . چون تجربه نشون داده که اکثر خانواده های ایرانی وقتی مهمون دارن زرشک پلو با مرغ درست می کنن . خب آدم خسته می شه شام و ناهار زرشک پلو بخوره با مرغ . پس حتماً ذکر این امر مهم رو از یاد نبرید که به میزبان بگین که دیروز و پریروز چی خوردین !

اگه میزبان سعی کرد که یه کاری کنه شما ظرفا رو بشورین بگین که عادت ندارین با این نوع مایع ظرفشویی ظرف بشورین دستتونو خراب می کنه! اگه خواستن دستکش بدن بهتون بگین که عادت ندارین با دستکش ظرف بشورین و اگه به زور توی رودروایسی موندین که ظرف بشورین سعی کنین ظرفا رو کثیف بشورین یا ظرف توی دستتون بلغزه و بیفته و اگه بشکنه که چه بهتر انعکاس این قضیه بیشتره چون نه تنها همون روز بلکه روزای دیگه هم دیگه بهتون اصرار نمی کنن که ظرف بشورین  .

خب دیگه یه کمی هم خودتون خلاقین نشون بدین چقدر من راه جلوتون بذارم آخه ؟

در این رابطه اگه سئوال تخصصی دارید توی کامنتا بپرسین من در اولین فرصت راهنماییتون می کنم !

و اما دوستان :

کدخدا جان کی گفته که اینجا به نفر اول عیدی می دن ؟ تازه ما همیشه سال که نو می شه نفر اولی که میبینیم بهمون عیدی می ده .

یک محمد - من از کار مامان شما خیلی استقبال می کنم و همین جا یک بند به نکات گفته شده اضافه می کنم که : وقتی مهمون میاد و داره تخمه یا شیرینی یا چای و غیره می خوره جارو برقی رو بردارین و زیر پاشونو جارو کنین .  مرسی محمد جان خیلی عالی بود این نکته . راجع به پسته هم به میزان اندک اگه بذارین جلو مهمونا بد نیست .. از نوع سربسته هم باشه ... البته من نمی دونم چرا ما امسال انقد پسته اضافه آوردیم !

زیگول جان من تما نکاتی که یادم بود رو گفتم و بقیشو گذاشتم بعهده ی خود شما . پس اگه الان نکاتی راجع به عید دیدنی داری که بگی بگو ما به این بند ها اضافه می کنیم . در رابطه با سئوالی که می خواستی بعداً بپرسی آیا پرسیدی ؟! انیگما هم اندکی می شناسم . در ضمن از موسیقی شروع سریال ترش و شیرین هم خوشم میاد ( اینو همین طور دلم خواست گفتم ! ) ۲۵۰۰۰ تومن هم که پولی نیست !

آرش جان نوشتن که دیگه حوصله نمی خواد ... نوشتن من همینطور میاد برا خودش دیگه شما باید حوصله کنین بخونین ! تازه چرا از اولش می ری آخرشو بخونی !

سارا ( سایبان عشق )جان سرزده داریم تا سر زده . مثلاً یه سرزده داریم که طرف سرشو زده اومده ! یعنی کچله و منم از مهمون کچل سرزده خوشم نمیاد . آدم اصلاً خوب نیست اونم توی ایام عید سرزده بره خونه مردم ! الان تو هم چین زیادم سر زده نیستیا !

علی مزاحم تو هم دقیقاً جزو همون دسته مهمونای سرزده ای ... لااقل یه کلاه سرت بذار اون کچلیت منعکس نشه !

سارا ( خلوتگاه عشق ) جان عزیز من ، من تمام این روش ها رو گفتم دیگه برای اون مهمونای پررویی که تخمه می شکونن و شام هم می مونن ! شما باید نباید بذارین که اونا بمونن . اگه این مراحل رو طی کنین در کار خودتون زبده می شین .

مرضی جون کارای بدبد چیه ؟ اینا همش نکات مهم زندگیه ! هر کسی باید یاد بگیره اینا توی زندگی به کار میاد  

آریا جان سال جدید شده و نباید تعلل کرد ... باید تا می شه مردم رو آگاه کنم

پویان مارمولک من کی گفتم عید دیدنی بده ؟ دقت نمی کنی به نکاتی که می گم ها .. من گفتم عید دیدنی دو بخش داره اگه مهمون باشی خوبه اگه میزبان باشی زیاد حال نمی ده ... دقت کن من حتماً باید زیر نکات مهم خط بکشم تا تو یادت بمونه؟ بعدشم آدم نمی تونه هم می ره عیددیدنی عیدی بگیره هم وقتی یکی میاد خونشون عیدی بده ؟ البته باید یه کاری کرد که همینطور هم بشه . اما این نکته ای که گفتی رو یکی دیگه از دوستام هم بهش اشاره کرده بود که عیددیدنی خوبه یره می خوره می ریزه می پاشی تازه داری می ری بهت پولم می دن من خودمم از این فرضیه خیلی خوشم میاد .

ViVaVida || ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ || لینک به نوشته


 About me


They Say I'm CraZy!!     

 My Message


    I'm So FeD Up WiTh     PeOpLe TeLLinG Me To Be SoMeoNe eLSe BuT Me!!

contact me

About my Weblog


       شوخی با مسائل جدی

Just take it easy ... but   not as easy as it seems !

My Weblog's Message


Laugh as much as U can   

خانه
يادته قبلنا چی گفتم
  RSS 2.0  


هر کی چی می فهمه
حمله حمله حمله آنگولای کوبنده
اخبار یهویی از همه جا
نمایشگاه ماشین های کلاسیک
خواب صبح حتی 5 دقه
این فوتبال فوتبال نمی شه
شانس
هسته مال ماست
خالی بند
برنامه های نوروزی
چهارشنبه شبتون به در
سوتی
نکات ایمنی را جدی بگیرید
I have nothing to say
بیخوابی
Do DrEamS CoMe TruE?
خرافات 1 - چشم
No Response to page in
Marriage
Nirvana Day
فرهنگ 1 -دزدگير
نابغه
بانک
سوت - بوق - بيل
زنگولی - انسانيت
ساندويچ صدادار
عيد فطر - کی چی فهميده
پروژه افطاری
پروژه مترو
مرغدونی
تصميم کبرا
خفاش شب
سانسور
Knocking on Heaven's Door
چي بگم والا
مردا اينور زنا اونور
مراسم نامزدونگ
Tomorrow is another day
4شنبه سوري
Interview With The GoD...
Wake Up - تولد
I'm AliVe!!
Objection!!!
A NeW DaY Has Come
Say Hello to ...
R U Afraid of the DarK?
Nothing erases this feeling...
It's All coming back to me
I want to stop the time from passing by
اينجا چرا انقدر کم رنگه؟
Somethings Never Change
To Be or not To Be
هنوزم مي شه قرباني اين وحشت منحوس نشد
نمايش يه زندگي روتين
تو زندگي مردم دخالت مي کنين؟
Lord Of the Rings-Part II
Lord Of the Rings-Part I
اتوبوسم اتوبوساي قديم
از کوچه ي معشوقه ي ما ميگذري؟
ستاره توي روزاي ابري
بازيهاي کامپيوتري
يادي از آقا ماشالله
اسکناس 2000 تومني
موضوع دوستيه
بشمر


 

نظر سنجی


 

بروبچز


پسرهای مثبت
کاغذ سفید
Mansourblue
سایبان عشق
شادمهر
جوان ها
دانشجوی خفن
The Power of Love
Love You
هیچکس
دنیا دیده
Never Too Late
عشق الکی
گوشه کنار
NoOoMNiTeG
موجود غیرطبیعی
luckylock
باربی
آفساید
از روی دلتنگی
فرشاد مغرورترین پسر
ثریا
بانو مارپل
پروف
غزلواره های غزال
خاطرات کایا
موشموشک
سوسک بالدار
گاگولدونی
شکلات فندقی
انیشتین ( سکوت )
در انتظار تو
پسری با کفش های کتانی
A Glass of Wine
Sunshine in a rainy day
206 در وب
مزاحم
چلوکباب
فینقیلی
مارمولک پیر
My Queen
چشمان ناديده
سخنی نیست ...
شاعردیوانه
آخرین دیه گو
پرنده ی کوچولوی تنها
کاغذ سیاه
یادداشتهای یک روانپریش روانی
باران پاییزی من
آفتاب صبح امید
هویت گمشده
پیک نیک
بادیه
شلغم فروش خندان
تابوشکن
گربه ملوس
نمکپاش
NowhereLand
از تجسم تا تبلور زیبایی
بجه مخفی
V2
بچه پررو
یه لقمه لبخند
Memol
چه غمگینانه دوستت دارم
داستانهای محمدرضا (ممزی)
زمان بیکرانه - ایران جاودانه
Only For You
پینکی
نيش عقرب
زهير
جزيره ی سرگردانی
jigelbells
زيگــــــــــــول
باغ صد خاطره
خط خطی های يک ديوانه
اراذل کوچه پشتی
کدخدا
دروغگو
برای امروز - فردا و هميشه ام
خلوت گاه دل
دنيای آبی
بهانه ای برای بودن
پاراگراف
جابلاگی
داريوش کبير
توت فرنگی
لحظه ها رو با تو بودن - محمد
لحظه ها رو با تو بودن۲ - تايماز
سياه - سفيد - خاکستری
چاپ دوم
مهرزاد
Beauty Queen
کافی شاپ دو در
لوگوی دوستان